Donér til en masjid
Når du bidrager til at bygge en masjid, er du med til at skabe et vigtigt samlingspunkt for lokalsamfundet – et sted hvor mennesker kan mødes, finde ro, styrke fællesskabet og deltage i både åndelige og sociale aktiviteter. Samtidig er det en sadaqah jariyyah (vedvarende almisse), hvor du fortsat modtager belønning, hver gang nogen bruger stedet til bøn, undervisning eller gode handlinger.
Profeten Muhammad (saw) har sagt:
“Den, der bygger et hus for Allah, vil Allah bygge et hus for ham i Jannah (Paradis).”
(Sahih al-Bukhari).
Byg en masjid i Malawi
Malawi er et af de fattigste lande i Afrika, hvor befolkningen kæmper med mangel på basale fornødenheder. Landet har en betydelig muslimsk befolkning, og ifølge den nationale folketælling fra 2018 udgør muslimer 13,8% af befolkningen, men mange uafhængige institutioner vurderer, at andelen faktisk ligger mellem 25 og 30%.
Der er mange områder, hvor den muslimske befolkning ikke har adgang til en ordentlig masjid til deres daglige bøn og fællesskab. En ny masjid kan bygges for 187.500 kr. Den vil være ca. 10×10 meter og sikre plads til både mænd og kvinder med separate bederum. Efter færdiggørelsen vil der blive lagt bedetæpper samt solceller, der sikrer lys mv. Udover separate bederum vil masjiden også være udstyret med to wudhu-pladser og to toiletter, opdelt til mænd og kvinder.
Byggeproces og Kvalitetssikring
Byggeriet vil blive udført af en entreprenør, og der vil være en dedikeret bygningsleder på stedet for at sikre, at entreprenøren overholder de aftalte standarder under det daglige arbejde. En projektleder vil regelmæssigt besøge byggepladsen for at sikre, at arbejdet lever op til de høje forventede standarder. Når masjiden er færdigbygget, vil den blive overdraget til lokalsamfundet, hvor repræsentanter fra Muslim Association of Malawi vil være til stede for at tage ansvaret for masjiden og sikre dens fortsatte drift.
Byggeprojektet i udbud
Som ved alle vores projekter gælder det, at så snart projektets værdi overstiger 300 EUR, sendes det i udbud. Vi vælger herefter det entreprenørfirma, der bedst lever op til vores krav baseret på en samlet vurdering af pris, erfaring, kvalitet, referencer m.m.