Qurban (også kendt som Udhiyah) er en vigtig ibadah (tilbedelseshandling), der udføres i forbindelse med Eid ul-Adha. Det er derfor med stor glæde, at vi kan annoncere, at vi nu modtager Qurban-donationer for 2025.
I år gennemfører vi Qurban-projektet i Malawi og Libanon, hvor der ofres geder, og kødet fordeles til særligt trængende og udsatte familier.
Priser og lande
- Malawi: 615 kr. pr. Qurban
- Libanon: 2.390 kr. pr. Qurban
Prisforskellen skyldes de lokale markedsforhold og omkostningerne ved anskaffelse og distribution i de respektive lande.
Hvem får glæde af kødet?
Kødet fra ofringerne bliver uddelt til fattige, sårbare og udsatte familier i både Malawi og Libanon. Begge lande er hårdt ramt af alvorlige økonomiske og sociale udfordringer. I Malawi lever store dele af befolkningen i dyb fattigdom, og mange familier har sjældent adgang til næringsrig mad. I Libanon har den økonomiske krise kastet store dele af befolkningen ud i fattigdom, og mange flygtningefamilier fra Palæstina og Syrien lever under ekstremt svære forhold.
Med din Qurban kan du være med til at bringe glæde, håb og nærende måltid til familier, der sjældent oplever den slags.